Księżyc – nasz naturalny satelita

Kategoria : Układ słoneczny  →   Ziemia
Dodane przez: jesion12    |    3 lata temu


Każdy obiekt okrążający swoją planetę nazywany jest księżycem.

Ziemski Księżyc Credit: NASA/Sean Smith
Nasz księżyc okrąża Ziemię w ciągu około miesiąca i jest najbliższym sąsiadem naszej planety. Widzimy go bardzo dobrze każdej nocy, a astronauci nawet go odwiedzili. Jest to mały obiekt wielkością trochę przypomina Plutona. Na księżycu nie ma życia ani zjawisk pogodowych, a nawet atmosfery.

Jak powstał Księżyc?

Dużo astronomów uważa ,że księżyc powstał na skutek zderzenia dużego obiektu z Ziemią. Materiał z Ziemi i tego obiektu został wyrzucony w kosmos, a po czasie z odłamków utworzył się dzisiejszy księżyc.

Kiedy pierwsi astronauci wylądowali na Księżycu?

20.06.1969 roku na Księżycu wylądowali pierwsi astronauci byli to Edwin Aldrin i Neil Armstrong – załoga lądownika księżycowego. Armstrong był pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na srebrnym globie, a gdy to zrobił wypowiedział słynne słowa ,,Mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości” – te słowa na długo zostaną zapamiętane. Później odbyło się jeszcze kilka lądowań: jedno w 1969 oraz po dwa w 1971 i 1972 roku.

Gdzie są morza Księżyca?

Pierwsi astronomowie uważali, że ciemne obszary księżyca to morza albo oceany. Jednak dzisiaj dzięki badaniom wiemy, że te obszary to ciemne rozległe pyliste równiny, lecz nadal są zwane morzami. Większość tzw. mórz jest widoczna na stronie, którą widzimy z powierzchni Błękitnej Planety. Na drugiej niewidocznej stronie Księżyca znajdują się dwa małe morza.

Dlaczego Księżyc zmienia kształt?

Księżyc zdaje się jakby przybierał inne kształty. Dzieje się to dzięki temu, że Słońce oświetla tą część, którą widzimy. Kiedy jest nów nie widzimy prawie w ogóle naszego naturalnego satelity, ponieważ Słońce oświetla tą stronę, która jest dla nas nie widoczna. Stopniowo w miarę jak księżyc obiega Ziemię, widzimy coraz to większe oświetlone części księżyca a po jakimś czasie następuje pełnia – wtedy widzimy całą stronę księżyca. Okres między jednym a drugim nowie trwa około 29,5 dnia.

fazy księżycafazy księżyca

Dlaczego na Księżycu jest tyle kraterów?

Na Księżycu jest tak dużo kraterów ponieważ niema tam atmosfery w której mogłyby się spalić albo zniszczyć meteoryt lecący w jego kierunku. Wszystkie meteoryty nie zmniejszają swojej wielkości i docierają do powierzchni całe powodując duże kratery. U nas na Ziemi meteoryt po wejściu w atmosferę w dużej ilości zmniejsza swą wielkość, więc po uderzeniu nie wyrządza tak wielkich szkód.


Artykuł napisany przez jednego z naszych użytkowników: jesion12
Źródło: "1000 pytań i odpowiedzi"

  • Zgłoś: Nadużycie
  • Numer artukułu: 1356
  • Utorzony: 01-03-2013, 14:12:03, CET przez: jesion12
  • Ostatnia modyfikacja: 01-03-2013, 14:28:47, CET przez: janusz
  • Odsłon: 7158 ( z czego 5 - w ostatnich 24h)
Dowiedz się więcej:
Czy wiesz, że?
Dokładny czas obiegu Słońca przez Ziemie wynosi 365,2419 dni. W celu wyrównania brakującego ułamka dnia, wprowadzono lata przestępne. Co 4 lata miesiąc Luty ma o jeden dzień więcej, a ponadto co 400 lat jeden rok który miał być rokiem przestępnym ma 365 dni.

Ilość komentarzy: 1

Isakson » 01.03.2013 21:21 «

bardzo fajny i ciekawy artykuł .Jestem zafascynowany księżycem już od dawna a dlatego że tak wiele posiada tajemnic.

Załóż konto

Gromadź doświadczenie, zbieraj punkty i zdobywaj na nagrody.

Zamknij