Biełka i Striełka - Pierwsi psi kosmonauci którzy powrócili

Kategoria : Podbój kosmosu  →   Loty w kosmos
Dodane przez: Eclipse    |    3 lata temu


Po raz pierwszy w historii żywe istoty dokonały lotu kosmicznego długości ponad 700 tys. km i wróciły bezpiecznie na Ziemię.

Biełka i Striełka
Najpopularniejszym zwierzęciem w kosmosie była chyba bezkonkurencyjnie Łajka - samica psa, która wystrzelona została na orbitę okołoziemską w listopadzie 1957 roku w radzieckim satelicie Sputnik 2. Nie była ona jednak jedyną suczką jaka się tam znalazła.

Po niespełna trzech latach od startu Łajki, w kosmos poleciały z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie(sierpień 1960), na pokładzie Sputnika 5 dwie inne suczki, czyli Biełka i Striełka, którym towarzyszyło jeszcze sporo innych zwierząt i organizmów, w tym (szczury, myszy, muszki owocowe i nasiona wielu roślin). W ciągu blisko dwudziesto-cztero godzinnego lotu statek okrążył planetę 18 razy i nad ranem, 20 sierpnia bez problemów wylądował na Ziemi. W przeciwieństwie do Łajki pieski przeżyły lot.

Podczas startu Biełka ważyła 4,5 kilograma zaś Striełka o kilogram więcej. W czasie lotu nie zanotowano istotnych odchyleń funkcji fizjologicznych zwierząt. Stan nieważkości wywołał jednak u Biełki zawroty głowy w konsekwencji czego suczka zwymiotowała. Po szczęśliwym powrocie na Ziemię Striełce dane zostało jeszcze zostać matką. Urodziła sześć szczeniąt, z których jedno podarowane zostało przez Nikitę Chruszczowa córce ówczesnego wówczas prezydenta USA - Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Obecnie zarówno Biełka jak i Striełka pełnią funkcję eksponatu muzealnego.

Film z pamiętnego wydarzenia:


Artykuł napisany przez jednego z naszych użytkowników: Eclipse

  • Zgłoś: Nadużycie
  • Numer artukułu: 1361
  • Utorzony: 02-03-2013, 9:46:22, CET przez: Eclipse
  • Ostatnia modyfikacja: 02-03-2013, 9:46:22, CET przez: Eclipse
  • Odsłon: 5192 ( z czego 8 - w ostatnich 24h)
Dowiedz się więcej:
Czy wiesz, że?
Pierwszą żywą istotą, która odbyła podróż w kosmos, był pies Łajka na pokładzie statku radzieckiego Sputnik 2 w 1957 roku.

Ilość komentarzy: 0

Załóż konto

Gromadź doświadczenie, zbieraj punkty i zdobywaj na nagrody.

Zamknij