
Teleskop do obserwacji planet czy Księżyca powinien mieć jak największą ogniskową. Te ciała niebieskie są wystarczająco jasne, więc nie jest potrzebny teleskop z dużą światłosiłą (światłosiła = średnica / ogniskowa). Tu bardziej istotne jest powiększenie, które zależy m.in. od długości ogniskowej.
Teleskop do obserwacji obiektów mgławicowych powinien być z kolei sprzętem o znacznej światłosile, więc stosunkowo krótkiej ogniskowej. Taki teleskop da mniejsze powiększenie, ale obraz będzie bardziej kontrastowy.
Należy oczywiście podkreślić, że w obu przypadkach im większa apertura (średnica) teleskopu, tym lepiej. Większa średnica to po pierwsze - większa ilość światła, które trafia do teleskopu (kluczowa rzecz przy słabych, mgławicowych obiektach), po drugie - zwiększenie możliwości uzyskania dużych powiększeń (to się przydaje przy jasnych obiektach, na których chce się dostrzec jak najwięcej szczegółów - planety, Księżyc).
Tak więc - najlepiej chyba kupić teleskop ze zwierciadłem największym, na jakie kupującego stać, a ogniskową dobierać w zależności od tego, na jakich obiektach najbardziej mu zależy.
Jeśli jeszcze tego nie wiemy albo nie możemy się zdecydować, warto zakupić sprzęt do pewnego stopnia wszechstronny, czyli np. o światłosile f/6 i dużym zwierciadle. Wtedy będziemy w stanie uzyskać duże powiększenia do planet ale jednocześnie wykrywać słabe obiekty mgławicowe. Jeśli zakupimy "krótki" teleskop o małej ogniskowej, nie będziemy w stanie uzyskać odpowiednio dużych powiększeń do planet.Ponieważ świat teleskopów w Polsce zaczyna się od półotra tysiąca PLN, warto pamiętać o "prawie" teleskopie jakim jest lunetka ZRT 457. Jej średnica 70 mm jest już poza magiczną granicą 50 mm przy których widać naprawdę niewiele. Dwa dodatkowe centymetry apertury pozwalają na stosowanie na tyle dużych powiększeń do planet żeby widzieć pasy na Jowiszu i pierścień Saturna. Jednocześnie średnica dorównuje o wiele droższym lornetkom z górnej półki i umożliwia np. obserwację słabych komet. Lunetka jeszcze bardziej przypomina teleskop po przeróbce w astrokrak.pl gdzie zostaje dodany wyciąg okularowy taki jak stosowany w normalnych teleskopach. Jest to opcja dla wszystkich którzy koniecznie chcą mieć teleskop już teraz a nie mają wystarczających funduszy i nie interesują ich lornetki umożliwiające wyłącznie oglądanie obiektów mgławicowych i Drogi Mlecznej na ciemnym niebie. Nie jest natomiast dobrym pomysłem skuszenie się na "teleskopy" oferowane w supermarketach po bardzo niskich cenach - zarówno materiały z których zostały wykonane, jakość wykonania jak i sam design pozostawiają tak wiele do życzenia, że mogą tylko zrażać do astronomii i pozostawiają kupującego z nieprzyjemnym wrażeniem że wyrzucił swoje pieniądze w błoto. Najczęściej spotykaną "marką" takich teleskopów jest Optisan.
Kolejną rzeczą jest otoczenie teleskopu czyli warunki obserwacji. Nie warto kupować czegoś co nie ma szans być często używane. Dlatego jeżeli mamy dostęp do ciemnego nieba i kawałek własnego terenu w swoim miejscu zamieszkania, można kupić teleskop duży i ciężki i traktować go jako stacjonarny. Jeżeli nie mamy dostępu do ciemnego nieba i będziemy musieli wyjeżdzać z teleskopem, możemy kupić tylko taki teleskop, który da się wygodnie zabierać do samochodu i przewozić. Jeśli nie mamy dobrego miejsca z ciemnym niebem ani samochodu, warto kupić przenośny teleskop o długiej ogniskowej i skupić się na obserwacjach planet. Poszczególne części składowe teleskopu, tzn. tuba optyczna (optical tube assembly - OTA), montaż (mount), okulary (eyepiece - EP), szukacz (finder) a nawet wyciąg okularowy (diagonal) można traktować całkowicie oddzielnie tzn. są oddzielnie sprzedawane i produkowane przez różne firmy. Do teleskopu klasy średniej można dokupić luksusowe okulary (często nawet droższe od niego) i wykorzystać je potem w swoim następnym, lepszym i większym sprzęcie. Można też dla oszczędności kupić samą tubę optyczną dużego teleskopu i umieścić ją na własnoręcznie wykonanym montażu Dobsona (z elementów meblowych) i uzyskać w ten sposób dostęp do obrazów na które normalnie nie byłoby nas stać.- Przy kupnie teleskopu trzeba też zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
- jakość optyki,
- montaż - rodzaj (azymutalny, paralaktyczny) i jakość wykonania,
- obecność mikroruchów (umożliwiają dokładne i komfortowe ustawienie teleskopu),
- obecność układu zegarowego (szczególnie ważnego przy astrofotografii),
- rodzaj wyciągu okularowego,
- dołączone okulary - ilość, rodzaj, jakość, szukacz.
Przed zakupem warto zasięgnąć opinii i poprosić o poradę ludzi, którzy się na teleskopach znają, a takich można znaleźć na wielu forach astronomicznych.
źródło: http://baza.polsek.org.pl
- Zgłoś: Nadużycie
- Numer artukułu: 482
- Utorzony: 18-10-2011, 21:24:49, CEST przez: janusz
- Ostatnia modyfikacja: 18-10-2011, 21:33:19, CEST przez: janusz
- Odsłon: 8772 ( z czego 1 - w ostatnich 24h)