Fot:  NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Fot: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
No i mamy niezwykłe zdjęcie Saturna na którym widać naszą Ziemię! Znalazła się ona w czujnym oku kamery sondy Cassini dnia 19 lipca. - Obraz z Cassini przypomina nam, jak malutka jest nasza planeta w bezmiarze kosmosu, a także świadczy o pomysłowości mieszkańców tej małej planety, którzy wysłali zautomatyzowany statek kosmiczny tak daleko od domu, żeby obserwował Saturna i "spojrzał wstecz" na Ziemię, robiąc jej zdjęcie - powiedziała Linda Spilker z misji Casssini. Fotografie w tym dniu wykonała również inna z amerykańskich sond tj. sonda MESSENGER. Jak powiedział Sean Solomon, pierwszy naukowiec misji Messenger: - Te obrazy naszej planety pozyskane jednego dnia z dwóch odległych miejsc Układu Słonecznego przypominają o naszych wspaniałych osiągnięciach technicznych w eksploracji planetarnej. A ponieważ Merkury i Saturn są tak różnymi tworami tworzenia i ewolucji planet, te dwa obrazy podkreślają również to, co jest szczególnego w Ziemi. Nie ma to jak dom.

Sonda kosmiczna Cassini, której start odbył się w październiku 1997 roku jest projektem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, włoskiej ESI oraz europejskiej ESA. Jej celem jest przeprowadzenie dogłębnej eksploracji systemu Saturna. Misja sondy trwać miała do roku 2008, ostatecznie jednak została przedłużona i prawdopodobnie zakończy się w we wrześniu 2017 roku po czym zniszczona zostanie w atmosferze Saturna. Masa startowa sondy wraz z orbiterem i lądownikiem Huygens wynosiła 5 574 kg, z czego grupo ponad połowa tj. 3 132 kg stanowiło paliwo.

MESSENGER to należąca do Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA sonda bezzałogowa, która wystartowała w kosmos 3 sierpnia 2004 roku za pomocą trzystopniowej rakiety Delta II. Krążyła po Wszechświecie 7 lat, by ostatecznie dotrzeć do Merkurego, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który znalazł się na orbicie tej planety. Celem misji jest zbadanie chemicznych właściwości powierzchni planety, stanu i wielkości jądra, natury magnetycznego pola czy natury magnetosfery i egzosfery. Pomóc ma również w odpowiedzi na pytanie dotyczące obecności wodnego lodu w chłodnych, zacienionych miejscach planety.

Fot: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute and NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of WashingtonFot: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute and NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Źródło: NASA/tvnmeteo.pl



  • Zgłoś: Nadużycie
  • Numer artukułu: 1567
  • Utorzony: 23-07-2013, 15:40:31, CEST przez: gosia
  • Ostatnia modyfikacja: 23-07-2013, 15:40:31, CEST przez: gosia
  • Odsłon: 5045 ( z czego 1 - w ostatnich 24h)