
Fot: NASA
Najbliższe dni to dobry czas do podziwiania planety Merkury. Jest ona planetą trudną do obserwowania gdyż nie oddala się od naszej dziennej gwiazdy dalej jak na 28 stopni.
- To efekt niewielkiej odległości kątowej, jaka dzieli Merkurego od Słońca na naszym niebie. Oba ciała przebywają zawsze blisko siebie, przez co planeta jest albo niewidoczna, albo można ją dojrzeć tuż po zachodzie Słońca lub tuż przed jego wschodem. Bywają jednak krótkie okresy tzw. maksymalnej elongacji, w której Merkury może oddalić się od Słońca nawet na odległość dochodzącą do 28 stopni. Wtedy warunki do jego obserwacji wyraźnie się polepszają- powiedział PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Według astronoma okolice 21 maja to doskonały czas, lepszego w tym roku już nie będzie.
- Godzinę po zachodzie Słońca, a więc trochę przed godziną 21.30, Merkurego dojrzymy około 7 stopni nad północno-zachodnim horyzontem. Będzie on świecił na tle gwiazd z konstelacji Byka. Planeta ma obecnie blask około 0 magnitudo, a więc jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie- oznajmił astronom. Merkury to planeta najbliższa Słońcu i najmniejsza w Układzie Słonecznym. Jak dodał naukowiec:
- Merkury to bardzo ciekawy obiekt, a jednocześnie jedna z najsłabiej zbadanych planet Układu Słonecznego. Choć znajduje się znacznie bliżej Ziemi niż Mars, Jowisz czy Saturn, jeszcze do niedawna prawie cała widza o nim pochodziła za lat 70. XX wieku, kiedy to planetę odwiedziła sonda Mariner 10. Sytuacja ta zmieniła się niedawno, bo od marca 2011 r. na orbicie Merkurego przebywa sonda NASA o nazwie MESSENGER.
MESSENGER to należąca do Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA sonda bezzałogowa, która wystartowała w kosmos 3 sierpnia 2004 roku za pomocą trzystopniowej rakiety Delta II. Krążyła po Wszechświecie 7 lat, by ostatecznie dotrzeć do Merkurego, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który znalazł się na orbicie tej planety. Celem misji jest zbadanie chemicznych właściwości powierzchni planety, stanu i wielkości jądra, natury magnetycznego pola czy natury magnetosfery i egzosfery. Pomóc ma również w odpowiedzi na pytanie dotyczące obecności wodnego lodu w chłodnych, zacienionych miejscach planety.
Źródło: PAP
- Zgłoś: Nadużycie
- Numer artukułu: 1930
- Utorzony: 16-05-2014, 19:38:59, CEST przez: gosia
- Ostatnia modyfikacja: 16-05-2014, 19:38:59, CEST przez: gosia
- Odsłon: 2652 ( z czego 1 - w ostatnich 24h)