Fot: NASA - ESA (J.Hatton)
Fot: NASA - ESA (J.Hatton)
Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o zbliżającym się maksimum aktywności roju Lirydów. Jeżeli z niecierpliwością wyczekujecie okazji by wyjąć swoje sprzęty obserwacyjne z futerałów, mamy jeszcze jedną wiadomość. W najbliższym czasie na niebie pojawią się również meteory z roju Eta Akwarydów utworzonych przez kometę Halleya oraz Orionidów. - W Polsce dobrze znany jest ten ostatni rój, znacznie mniej słyszy się o pierwszym i to pomimo tego, że potrafi być on 2-3 razy aktywniejszy od Orionidów - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. O tym czy obserwacje będą udane zależeć będzie od radiantu Eta Akwarydów. Jak podaje portal tvnmeteo.pl: W Polsce, na przełomie kwietnia i maja, wschodzi on dopiero w okolicach północy i nawet nad samym ranem nie znajduje się wysoko. - O ile więc obserwatorzy na niższych szerokościach geograficznych i w okolicach równika, widzą Eta Akwarydy jako duży rój potrafiący dać nawet 60-70 meteorów na godzinę, w Polsce możemy liczyć co najwyżej na kilka zjawisk i to na rozjaśnionym poranną łuną niebie - dodaje astronom.

Eta Akwarydy będzie okazja podziwiać od 19 kwietnia do 28 maja. Maksimum przypada na 3 - 10 maja przy czym noc z 5-tego na 6-tego maja może być najobfitsza w meteory. Obserwatorzy z Europy również mogą liczyć na pokaz. Jak podsumował dr hab. Arkadiusz Olech: - Wszystko to za sprawą dwóch czynników. Samo maksimum aktywności roju jest spodziewane 6 maja o godzinie 3 nad ranem. O tej porze radiant roju będzie znajdował się prawie 10 stopni nad horyzontem. Do wschodu Słońca w Polsce pozostaną jeszcze dwie godziny, co powoduje, że od 3 do 4 nad ranem wystąpią rozsądne warunki do podziwiania samego maksimum aktywności roju. Po drugie, w obserwacjach nie będzie przeszkadzał także Księżyc, którego nów wypada 10 maja.

Kometa Halleya to krótkookresowa kometa,której nazwa pochodzi od angielskiego astronoma i matematyka - Edmunda Halley'a, który odkrył między innymi istnienie eliptycznych orbit kometarnych. Średnica jądra komety Halleya wynosi 16,0 × 8,2 × 8,0 km zaś jej masa wynosi 1,4×1014 kg. Pojawiała się ona 33 razy, przewidywana data w której się pojawi w przyszłości to 28 lipca 2061 roku i następnie 27 marca roku 2134.

Źródło: PAP



  • Zgłoś: Nadużycie
  • Numer artukułu: 1440
  • Utorzony: 17-04-2013, 13:44:33, CEST przez: gosia
  • Ostatnia modyfikacja: 17-04-2013, 13:44:33, CEST przez: gosia
  • Odsłon: 2115 ( z czego 1 - w ostatnich 24h)